Speak Up Politikası

Çalışanların, iş ortaklarının ve diğer paydaşların, endişelerini gizli bir şekilde bildirmelerine olanak sağlayan bir Speak Up Politikası ve raporlama sistemini hayata geçirdi.

Bir çalışansanız, müşteriyseniz, iş ortağıysanız ya da bir diğer türde paydaşsanız ve ISS Davranış Kodu'nun, politikalarımızın ya da ilgili kanunların ya da yönetmeliklerin ihlal edildiğine inanıyorsanız, bunu ortaya koymanızı ve bildirmenizi teşvik ederiz. Bildirerek Davranış Kodumuz ve Değerlerimizin ruhuna uygun hareket etmiş olursunuz ve işimizin ve itibarımızın korunmasına yardımcı olursunuz.

Bir endişeyi bildirmenin birçok yolu vardır. Endişenin yapısına ve ciddiyetine bağlı olarak açıkça konuşmanızı ve endişenizi amirinize ya da bir müdüre, yerel Çalışanlar ve Kültür bölümüne, yerel hukuk müşavirliğine ya da yerel CFO'ya bildirmenizi teşvik ederiz.


Bir bildirimde bulunmanın diğer bir yolu da bağımsız bir üçüncü tarafça yönetilen Speak Up sistemini kullanmaktır. Speak Up sistemine, yerel şirket web sitesinden kendi dilinizde ve Group ISS World Services web sitesinden ulaşılabilir. ISS Speak Up sistemi 7/24 hem çalışanların hem de üçüncü tarafların erişimine açıktır ve 21 dilde sunulmaktadır. Kimliğinizi belirtmenizi destekleriz ancak endişenizi isimsiz olarak da bildirebilirsiniz. Endişeler, aşağıda verilen yerel numaralar kullanılarak da telefonla bildirilebilir.

Bildirim, ciddi ve hassas endişelerin Speak Up politikasına göre bildirimin işlenmesi gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını değerlendiren Grup İç Denetim biriminin dikkatine sunulmasını sağlayacaktır. Bundan sonra Şirket Bütünlüğü Komitemize bildirilecektir.

Dürüst ve açık iletişimi, soruları ve bildirimleri destekleriz. Eğer bir endişeyi, kişisel bilgilerinize göre iyi niyetli olarak bildirdiyseniz koruma altında olursunuz. Endişelerini dile getiren çalışanlarımıza ya da üçüncü taraflara hiçbir türde ayrımcılık ya da intikam uygulanmasına tolerans göstermeyiz. Sizden intikam alındığını düşünüyorsanız bunu, şüpheli bir yanlış davranış olarak bildirmelisiniz.

Nasıl çalışır

Speak Up kanalı, ISS’in faaliyetleri ve işini yapması üzerinde olumsuz etkiye neden olabilecek ve sorunun yapısından dolayı normal bildirim hatlarından bildirilemeyecek ciddi ve hassas sorunların bildirilmesini sağlamak için kullanılır.

ISS tüm sorunların ciddi ve uygun biçimde ele alındığından emin olur. Tüm iletişimler, siz aksini istemediğiniz sürece isimsiz ve gizli olacaktır. Her bildirim, Grup İç Denetim Birimi Başkanı tarafından alınacaktır.

Konunun araştırılmasını kolaylaştırmak için kendinizi tanıtmanız ve sorununuzu yeterli bilgiler sağlayarak açıklamanız önerilmektedir. Bazı takip soruları olabileceğini lütfen unutmayın. Bazen, bilginin kaynağı bilinmediğinde incelemeler yapılamayabilir. ISS'in bir bildirim üzerine araştırma yapmasına yardımcı olmak için lütfen mümkün olduğunca çok bilgi sağlayın. ISS, Speak Up politikası kapsamında bildirilen tüm endişeleri ve sorunları, tam ve adil bir inceleme yapmak için gerekli olan kapsam dışında gizlilikle ele alacaktır. Bildiren kişini gizliliğini uygun biçimde koruruz.

Speak Up Politikası'na bakarak endişenin yerel ya da Grup ile ilgili olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

İşyerindeki olayların bildirilmesi 

 - ISS, dünya çapında birçok yerde bulunan tesislerde faaliyet göstermektedir. Çalışanların değerlerimizle ve davranış kodumuzla uyumlu olmayan hataları ve davranışlarının, ilgili ISS yöneticisi ya da bölümüne bildirilmesi gerekmektedir.
 
- İnsanların ciddi yaralanması ya da ölümü, işyerinde cinsel taciz ya da işyerinde modern kölelik dahil olmak üzere insan hakları ihlalleri dahil olmak üzere ayrımcı davranışlar, ciddi ya da hassas konular olarak kabul edilir. Bunları, ISS yöneticisi ya da Çalışan ve Kültür bölümüyle çözemezseniz Speak Up politikasına göre küresel olarak bildirebilirsiniz. 

Şirket ya da müşteri varlıklarının çalınmasının ve suistimal edilmesinin bildirilmesi 

- ISS ya da müşteri varlıklarının bir ISS çalışanı ya da yöneticisi tarafından çalınması ya da suistimal edilmesi, bağlı olunan yönetici ya da hukuk bölümü tarafından ele alınmalıdır. Yönetici ya da hukuk bölümü ile bunun ele alınmasını sağlayamazsanız, Finans Direktörü’ne bilgi vermeniz gerekir. 

- Hırsızlık ya da suistimalin yerel ISS organizasyonunuzun yönetimi tarafından ele alınmasını sağlayamadığınız durumlarda olayı Speak Up politikasına göre bildirmeyi düşünebilirsiniz. 

Sahtekarlığın bildirilmesi 

ISS, sahtekarlık yapan çalışanlara ve/veya iş ortaklarına karşı sıfır tolerans politikasına sahiptir. Sahtekarlık, adil olmayan ya da yasa dışı bir kazanım elde etmek için bilerek yapılan bir aldatma eylemidir. Sahtekarlık, bir kuruluşun her seviyesinde birçok formda ortaya çıkabilir. Aşağıda birkaç örnek verilmiştir ancak bunlar hiçbir şekilde işinizdeki olası sahtekarlıkların tümünü içeren bir liste değildir. 

- Örnek olarak süre ve devamlılık kayıtlarının ya da ücret oranlarının, ödemeyi alan kişiye fazla ücret ödenmesine neden olacak şekilde değiştirilmesi gösterilebilir. İşyerinizde bu tür bir sahtekarlıkla karşılaşırsanız, normalde maaş departmanıyla iletişime geçmeniz gerekir. 

- Sahtekarlık aynı zamanda tedarikçilerin ya da alt yüklenicilerin ISS yöneticileri ile işbirliği yaparak sağladıkları mallar ya da hizmetler için ISS’ten fazla ücret aldığı durumlarda da gerçekleşebilir. Tedarikçiler ya da alt yüklenicilerle böyle bir işbirliği yapıldığının farkına varırsanız, normalde hukuk bölümü ya da finans direktörü ile iletişime geçmeniz gerekir. 

Yasaların ihlal edilmesinin bildirilmesi 

- ISS olarak var olduğumuz tüm ülkelerde yasalara uyan bir kurumsal vatandaş olmak için çabalarız ve işimizi uluslararası ve yerel yasalara ve yönetmeliklere uygun olarak yaparız. ISS bu konuyla ilgili yolsuzluğu önleme ve rekabet yasalarına uyumu sağlamak için şirket içi politikalar belirlemiştir. 

- Yolsuzluğu önleme ve rekabet yasalarının ihlali, Speak Up politikası kapsamında bildirilebilecek ciddi ve hassas sorunlar olarak kabul edilmektedir.

Speak Up politikası üzerinden bize sağladığınız, iletişim bilgileri dahil olmak üzere tüm bilgilerin katı gizlilik kurallarına göre ele alınmasını sağlamak için yerleşik yönetim prosedürlerimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda devam etmekte olan inceleme hakkında bilgi alma seçeneğine de sahipsiniz.  

- Bildirimi yaptığınız yerde geçerli olan yasalara göre isimsiz olarak bildirimde bulunmanıza izin verilen durumlarla ilgili yasal sınırlamalar olabileceğini lütfen unutmayın. Ayrıca Speak Up politikası, Danimarka veri koruma yasalarına tabidir. Yani ISS’in ciddi ya da hassas yapıda olmayan her türlü bildirimi reddetmesi ya da silmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bildiriminiz, sadece doğru bildirim kanalı üzerinden yapılmadığı için Speak Up politikasına göre reddedilebilir.  

- Şirket Bütünlüğü Komitesi, yukarıdaki prosedürlerin incelemeyi engelleme olasılığının bulunduğu istisnai durumlarda yukarıda açıklanan prosedürlerin dışına çıkmamıza izin verebilir. Ancak bize önceden açık izin vermediğiniz sürece kimlik ya da iletişim bilgilerinizi açıklamayız. 

Sürece genel bakış:

1. Bildirim: Speak Up sistemimiz üzerinden gönderilen bildirimler, Grup İç Denetim birimine güvenli ve şifrelenmiş bir iletişim hattından ulaştırılır.

2. Değerlendirme: Grup İç Denetim birimi, bildirdiğiniz sorunun, Speak Up politikasına göre bildirim işlenmesi gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını değerlendirir. Bundan sonra Şirket Bütünlüğü Komitemize bildirilecektir.

3. Eylem: İnceleme, eylemler ve kullanıcıya geri bildirim.

Bir endişeyi mesajınızı ve iletişim bilgilerinizi kaydederek çevrimiçi olarak ya da telefonla bildirebilirsiniz.

Çevrimiçi bildirim aracı

Telefonla bildirim:

Avustralya +(61) 384004587 
Brezilya +(55) 2135000242 
Şili +(56) 225708734 
Çin +(86) 1053875779
Danimarka +(45) 38176348
Finlandiya +(358) 942450434 
Fransa +(33) 182889360
Endonezya +(62) 8033218106
Hindistan +(91) 0008000501320
Meksika +(52) 5511689935 
Hollanda +(31) 208081296 
Norveç +(47) 23962607 
İspanya +(34) 911233031 
İsveç +(46) 638800915 
İsviçre +(41) 435086912 
İsviçre Fr +(41) 435084660 
İsviçre -It +(41) 435084643 
Türkiye +(90) 2129001873
Birleşik Krallık +(44) 02035144260 
Amerika Birleşik Devletleri +(1) 6467129310