Lütfen Bölge Seçiniz  
Global contacts

We operate in more than 50 countries around the world. If your country is not on the list, please refer to our global contacts.

İletişim Bilgileri
Global contacts

We operate in more than 50 countries around the world. If your country is not on the list, please refer to our global contacts.

İletişim Bilgileri
Global contacts

We operate in more than 50 countries around the world. If your country is not on the list, please refer to our global contacts.

İletişim Bilgileri
Global contacts

We operate in more than 50 countries around the world. If your country is not on the list, please refer to our global contacts.

İletişim Bilgileri
Global contacts

We operate in more than 50 countries around the world. If your country is not on the list, please refer to our global contacts.

İletişim Bilgileri
ISS Bitki Bakım ve Haşere Kontrol Hizmetleri

BAHÇE VE BİTKİ BAKIM HİZMETLERİ

Dünya Markası ISS’ten Bahçe ve Bitki Bakımı

Şehir hayatının karmaşası ve stresinden kaçarak bahçeli evlerde yaşamaya ilk adımı atanlar, bahçeleriyle bir hobi olarak kolayca ilgilenebileceklerini hayal ederler. Çim kesme, ağaç budama, çim sulama gibi işler hem zevkli hem de basit görünür. Bahçe bakımı elbette çok zevklidir ama hiç de basit değildir. Çünkü bahçe bakımı birçok teknik detay barındıran kapsamlı bir konudur. Çim kesme boyundan sulama miktarı ve zamanlamasına, budama dönemlerinden çimlere belli dönemlerde belirli gübrelerin atılmasına, yapraklı, ibreli, kışın yaprak döken veya her dem yeşil türlerin ihtiyaç duydukları çeşit çeşit gübreden ilaçlara kadar uzmanlık ve deneyim gerektiren pek çok özel işlem uygulamak gerekir. Bitki hastalıklarıyla mücadele bile üniversitelerde özel bir kürsü gerektirecek kadar ayrıntılı ve ciddi bir konudur.

Bahçenizin ilk peyzaj düzenlemesine ne kadar büyük bütçe ayırmış olursanız olun, eğer yetkin ve sürdürülebilir bakım tekniklerine gereken yatırımı yapmazsanız; en fazla bir vejetasyon dönemi sonunda paranızı boşa harcamış olduğunuz gerçeğiyle yüz yüze kalabilirsiniz.

Bu yüzden özenle yaptırdığınız bahçenizi bir bebek gibi değerlendirin. Fotosentez yaparak yaşayan canlılar olan bahçenizdeki tüm bitkiler tıpkı bir bebek gibi ilgi, sevgi ve profesyonel bakıma ihtiyaç duyarlar.

Bahçe ve Bitki Bakımı Hizmetlerimiz

ISS Haşere Kontrol Hizmetleri ve Bitki Bakım, bahçeniz ve diğer peyzaj alanlarınız için en yetkin ve en donanımlı hizmetleri, uzman personeliyle eksiksiz sunar. Size sunduğumuz hizmetler şunlardır:
 • Periyodik Bahçe Bakımı
 • Mobil Bahçe Bakımı
 • İç Mekan Bitki Bakımı
 • İlaçlama
 • Budama
 • Bitki Dikimi
 • Rulo Çim Uygulaması
 • Çim Ara Ekim Uygulaması
 • Peyzaj Düzenlemesi
 • Sulama sistemi Tesis Etme
 • Drenaj Sistemi Tesis Etme
 • Danışmanlık ve Raporlama
BitkiBakim1

*Periyodik Bahçe Bakımı; Bir canlıyla ilgilenmenin temel koşulu, onu sağlıklı olarak yaşatabilmektir. Bu yüzden peyzaj sektöründe birçok firma ve fidanlık çoğunlukla periyodik bakım hizmetlerinden uzak durur. Her ne kadar peyzaj hizmetlerinin bir alt kolu olarak görülse de, periyodik bahçe bakım hizmetleri konusunda ISS özel bir şekilde ihtisaslaşmıştır ve özgün bir yönetim modeli ile servis verir. İnsan kaynağımız, bilgi, birikim ve tecrübemiz, kalite politikamız ve yönetim modelimiz bizi diğer firmalardan birkaç adım birden öne çıkaran konulardır. ISS olarak sunduğumuz Periyodik Bahçe Bakım hizmeti şu aşamalardan oluşur:

Fizibilite; Öncelikle tasarladığımız işlemlerin pratikteki uygunluğunu, uzman mühendis ve mimar kadromuzla en ince ayrıntısına kadar gözden geçiririz. Gözden geçirme süreci sonunda olgunlaştırdığımız tasarımı, müşterimizin işletmesinin coğrafi, yapısal ve iklimsel özellikleriyle harmanlayarak gerçekçi bir hizmet modelini de içeren bir fizibiliteye dönüştürürüz.

Uygulama ; ISS Bitki Bakım teknisyenleri “Yıllık Çalışma Planında” belirttiğimiz periyotlarda eksiksiz hizmet sunar.

Yıllık Çalışma Planı ;
Müşterimizin ihtiyaç duyduğu hizmetlerin resimli ve açıklamalı raporlarını da içeren fizibiliteyi; “Yıllık Çalışma Planı” ile birlikte müşterimize sunarız. Müşterimiz, ISS’in sunduğu hizmetin kaliteli sonuçlarının keyfini sürerken, bir yıl boyunca çeşitli dönemlerde yapacağımız toplantılarda bu plan üzerinden projenin gidişatını sorgulama fırsatına da sahip olur.

Denetim; Faaliyetlerimizi geliştirmek ve kalitesini daha da yükseltmek amacıyla mimar ve mühendis kadromuz, sahada görev yapan ISS Bitki Bakım teknisyenlerini haberli ve habersiz denetimlerle kontrol eder. Bu denetimlerde ortaya çıkan sonuçlara göre performans değerlendirme ölçümleri yaparak müşterimize hizmet veren personellerimizin hizmet kalitesini daima en üst düzeyde tutarız.

Raporlama; Hizmet sektöründe güvenilirliğin ve kalıcılığın yolu şeffaf olmaktan geçer. ISS tüm müşterilerine, periyodik olarak verdiği hizmetleri yazılı ve görsel raporlarla sunar. Raporlama işlemindeki asıl amacımız, müşterilerimizi satın aldıkları hizmetler hakkında bilgilendirmek ve gelecekte yapılacak peyzaj çalışmaları için, geçmiş dönemde verilen hizmetlerin bilgilerini depolayabilmektir.

İÇ MEKAN BİTKİ BAKIMI

İç mekân bitkileri, büyük bölümünü kapalı mekânlarda geçirdiğimiz günlük yaşantımızı renklendirir, yaşadığımız ortama güzellik ve değer katar. Bu bitkiler ayrıca elektronik cihazların yaydığı manyetik kirliliği de temizleyerek sağlığımıza iyi gelir.

İç mekân bitkilerinin sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları, saksı tercihinden toprağa, sulama miktarı ve zamanlamasından ışık ayarına, gübrelemeden besin desteklerine kadar birçok koşulun eksiksiz ve doğru şekilde yerine getirilmesine bağlıdır. Örneğin iç mekânlar için tercih edilen bitkiler genellikle tropik iklim kökenlidir, dolayısıyla ihtiyaçları da çok farklıdır: Kimisi çok ışık az nem isterken kimisi de çok nem az ışıklı ortama ihtiyaç duyar.

Bütün bunlar, iç mekân bitkilerinin deneyim, sabır ve uzmanlık isteyen sürekli bakım hizmetinin gerekliliğine işaret eder. Bakım hizmetinin süresi ise işletmenin veya mekânın büyüklüğü ile barındırdığı bitki sayısına göre değişir.

ISS, konusunda uzman personelinin incelemeleri sonucunda bakım süresini belirler. Kadrosundaki ziraat mühendisleri, peyzaj mimarları ile eğitimli bahçe ekibi size güvenli ve özenli bitki bakım hizmeti sunar.

ISS olarak sunduğumuz İç Mekân Bitki Bakımı hizmetimiz şu aşamaları kapsar:

 • Sulama
 • Toprak havalandırma
 • Yaprak temizliği
 • İlaçlama
 • Saksı değişimi
 • Bitki değişimi
 • Toprak değişimi
 • Gübreleme


 

BitkiBakim3

 

İç Mekân Bitkileri Hakkında Püf Noktaları

*Fazla ışık ve özel ısı ihtiyaçları olan çiçekli bitkilerinin aksine, yapraklarının güzelliği için yetiştirilen bitkilerin bakımı daha kolay, ömürleri daha uzundur. Her mekâna göre bir yapraklı bitki mutlaka vardır. Seçimimizi yaparken bitkinin büyüklüğünün mekâna uygun olması ve hareketlerimizi kısıtlamaması önem taşır. Bitkinin satın aldığınız andaki değil, büyüdükçe ulaşacağı boyutunu hesaplayın.

*Işık ihtiyacı çok önemlidir. Bitkinize istediğiniz kadar iyi bakın, ışık yeterli değilse netice alamazsınız. Düz yeşil yapraklı bitkiler, çizgili, benekli veya farklı renkte olanlardan daha az ışık isterler.

*İç mekân bitkileri için oda sıcaklığı idealdir. Ancak ani sıcaklık değişikliği ve cereyan zarar verir.

*Sulama miktarını ve zamanlaması yaşamsaldır. Bazen fazla su, bitkiyi susuz kalmaktan daha çabuk öldürebilir. Dolayısıyla sulamadan önce bitkinin toprağını kontrol edin; kurumaya yüz tutmuşsa ve parmaklarınızın arasında ufalanıyorsa sulayın. İstisnalar dışında saksının dibinde su birikmesine izin vermeyin, bu durum çürümeye yol açabilir. Sulama için daima ılık ve dinlenmiş su kullanın.

*Bu bitkiler yeterince neme ihtiyaç duyarlar. Anavatanları genelde tropik iklimler olduğu için nem ihtiyaçları karşılanmazsa yaprakları uçlarından kurumaya başlar, solgun ve donuk bir renk alır. Bitkilerin dekoratif özelliklerini yitirmeden yaşamalarını sağlamak için iki günde bir, ince bir püskürteçle yapraklarını nemlendirin.

*Toz, bitkilerin amansız düşmanıdır ve mücadele gerektirir. Bazı bitkilerinizi arada bir yıkayabilirsiniz ama yıkarken hırpalamamaya dikkat edin. Geniş yapraklı bitkilerin yapraklarını arada bir ıslak bir süngerle silin. Bu işlemi yaparken süngeri sık sık yıkayın. Yapraklar iyice kuruyunca yaprak cilası sıkın. Böylece bitki hem kolay tozlanmaz hem de gösterişli bir hal alır. Cilayı hiçbir zaman çiçekli veya tüylü yapraklı bitkilerde kullanmayın. Cila ambalajının üzerindeki talimatları dikkatle okuyun.

*Bitkilerinize düzenli olarak vitamin verin.

*Gelişigüzel toprak kullanmayın.

*İç mekân bitkilerinin çoğu zehirlidir. (Bu konuda ISS uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.)

*Hastalık ve zararlılara karşı tedbirinizi en baştan alın.

*Unutmayın, iyi bakılan ve havadar mekânlarda yetişen bitkiler kolay kolay hastalanmaz.

*Orta boy bir bitki 20 metrekarelik bir odanın havasını temizlemeye yeter.

Güzel Çimler İçin Beş İpucu

Güzel ve parlak bir çim örtüsü, bir bahçeyi güzelleştiren ve en çok aranan unsurlardan biridir. Gerektiği gibi bakımını yaptığınız çimler, yaz boyunca yeşil ve parlak kalacak, sizin ve sevdiklerinizin göz zevkine en güzel şekilde hitap edecektir. İşte size mükemmel bir çime sahip olmanızı sağlayacak beş faydalı ipucu:

Kesim: Çimleri düzenli olarak kesmek, bu bitkiyi kalınlaştırdığı için önemlidir. Yalnız bir seferde fazla miktarda kesmek yerine az ve sık kesimi tercih edin. Çimleri biçerken her seferinde farklı yönlere doğru ve farklı şekillerde biçmeye dikkat edin. Böylece bitkilerin sürekli aynı yönde ezilmesini önlemiş olursunuz. Her kesimde çimlerin yarısını ya da üçte ikisini kesin. Çimlerinizin uzunluğu yaklaşık 5 santimetre olmasına dikkat edin. Hava sıcaklıklarının aşırı yüksek olduğu kuraklık dönemlerine daha dayanıklı olmasını sağlamak için çimlerinizi daha uzun bırakmalısınız.

BitkiBakimCimKesme

Gübreleme: Kesim işlemi çimleri besin kaybına uğratır; çimlerinizin büyümesini hızlandırmak için kaybettikleri bu besinleri yerine koymak gerekir. Çimlerinizi, bahar aylarından başlayarak dört beş haftada bir gübreleyin. Nitrojen, potasyum ve fosfor bitkileriniz için en gerekli minerallerdir; çimlere özel karışım gübrelerini, bahçecilik mağazalarında bulabilirsiniz. Kullanmanız gereken miktarlar ürün ambalajları üzerinde belirtilmiştir.

Sulama: Çimlerinizin yaz boyu yeşil ve parlak kalmasında sulama önemli rol oynar. Sulama ihtiyacı ise nem ve sıcaklığa göre değişir. Çimlerinizin suya ihtiyaç duyduğunu gri-mavi bir renk almaya başladıklarında veya yaşlı yaprakların ayaları kıvrılıp solduğunda anlarsınız. Eğer çimlerinizi yeni ektiyseniz, tohumların çimlenebilmesi ve sağlam bir biçimde kök salabilmesi için her gün bir kez sulamanız gerekir. Günümüzde çimlerinizi zahmetsizce sulamanız mümkün. Bahçenizi elle, yarı ya da tam otomatik sistemlerle sulayabilirsiniz. Dilerseniz bahçenizi bilgisayarla kontrol edilen, akıllı, otomatik sulama sistemlerine ve fıskiyelere emanet edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sistemi programlayıp fıskiyeleri doğru konumlandırmaktır.

Yabani Otlarla Mücadele: Doğru yöntemleri kararlılıkla uygulayarak çim örtünüzdeki yabani otlarla girdiğiniz mücadeleyi kazanabilirsiniz. Birçok yabani ot mekanik yollarla bertaraf edilebilir. Yavşanotları ve beyaz yoncalar gibi yabani otları, el kazıyıcı kullanarak sökebilirsiniz. Papatyalar ve karahindibalar için “otsöken” kullanmalı ve yeniden büyümelerini engellemek için köklerinin tamamını sökmeye özen göstermelisiniz. Tüm bunlara rağmen başarıya ulaşamazsanız, bitki öldürücü (herbisid) kullanmanız gerekebilir. Yabani otların çimlere baskın çıktığı bu senaryoda, tüm toprağı yeniden yapılandırıp rulo çimle kaplamanız en doğru çözüm olacaktır.

Toprağı Sürmek ve Havalandırmak: Çim kökleri, nefes almak ve büyümek için havaya ihtiyaç duyar. Toprak yeterince kumlu değilse kökler beslenmekte zorlanacak ve büyümeleri duracaktır. Basit bir çatal bel yardımıyla toprakta açtığınız delikleri, iri taneli kumla doldurabilirsiniz. Bu sayede hem su toprağın içine nüfuz eder hem de kökler oksijen alabilir. Ölü kökleri ve diğer kalıntıları temizlemek için toprağı sürmeniz gerekir. Çimlerinizdeki kuru bölümleri ve kalıntıları temizlemek, çimlerin toprağa yakın bölümlerinin de hava almasını sağlayacak ve çimleriniz daha hızlı büyüyecektir.

BitkiBakimTekHat

Yılın her günü, günün her saati, ISS Tesis Yönetim (IFS), ISS PROSER Koruma ve Güvenlik, ISS Catering ve ISS Haşere Kontrol Hizmetleri ile ilgili tüm öneri, talep ve dileklerinizi kolayca iletebileceğiniz, her konuda sağlıklı bilgi alabileceğiniz, hizmette mükemmelliğin tek hattı!

Tesis yönetim hizmetleri sektöründe standartları sürekli yükselterek öncü rolümüzü korumak, hızlı ve kesin bilgilendirmede bulunmak, en kısa sürede geri dönüşü sağlamak ve sağlıklı bir iletişim kurmak temel ilkelerimizdir. Tüm hizmetlerimiz size sadece bir telefon uzaklığındadır.

“ISS Hepsi Tek Hat” ile çözüm çok, numara tek:
444 2 477
BitkiBakimBilgiBankasi


ISS BİLGİ BANKASI


Toprak İşleme (Çapalama)

Toprak işlemenin amacı toprak tipine, toprak işleme zamanına, bitkinin cinsine, iklim şartlarına göre farklılık gösterir. Ancak genel olarak amaç, kültür bitkilerinin gelişmesi için gereken su, hava, sıcaklık ve besin maddeleri gibi ana faktörlerin etkilerini artırmak, bitkilerin isteklerine uygun olarak düzenlemektir. Toprak yüzeyi gevşetilip süngerimsi bir hale getirildiğinde yağışlar toprağın içine daha kolay nüfuz eder. Ayrıca toprak yüzeyinin düzlenmesi ve yabancı otları imha edilmesi, kurak aylarda toprak içindeki suyun buharlaşmasını engeller.

Vejetasyon

Bir bölgeye adapte olmuş bir bitki türünün tohum çimlenmesinden hasadına kadar geçen süre.
REFERANSLARIMIZ

Bitki Bakim Referans


Daha fazlası için bizi arayın