Lütfen Bölge Seçiniz  
Global contacts

We operate in more than 50 countries around the world. If your country is not on the list, please refer to our global contacts.

İletişim Bilgileri
Global contacts

We operate in more than 50 countries around the world. If your country is not on the list, please refer to our global contacts.

İletişim Bilgileri
Global contacts

We operate in more than 50 countries around the world. If your country is not on the list, please refer to our global contacts.

İletişim Bilgileri
Global contacts

We operate in more than 50 countries around the world. If your country is not on the list, please refer to our global contacts.

İletişim Bilgileri
Global contacts

We operate in more than 50 countries around the world. If your country is not on the list, please refer to our global contacts.

İletişim Bilgileri
ISS Bitki Bakım ve Haşere Kontrol Hizmetleri

Tahtakurusu İlaçlama

TAHTAKURUSU ILACLAMA

Tahtakuruları, yalnızca memelilerden ve kuşlardan kan emen dış parazitlerdir. Kan emmek için geceleri konaklarına yanaşırlar. Diğer zamanlarda ise ışıktan uzak yerlerde saklanırlar.

Koyu kırmızımsı, kahverengi renkte ve 5 mm boyundaki tahtakurularının en çok bilinen türü yatak parazitidir (Cimex lectularius).

Yatak paraziti ile aynı familyadan olan kırlangıç paraziti ile yarasa paraziti, kuş yuvaları ile yarasaların tünedikleri alanlarla bağlantılı binalarda yaygın olarak bulunurlar. Ürkek ve tedbirli olan tahtakuruları, buralardaki yarık, çatlak ve boşluklara yerleşirler.

 

Tahtakurusu İstilası Neden Olur?

Şiddetli tahtakurusu istilaları sıklıkla hijyen ve temizlik açısından yetersiz odalar, evler veya binalarda meydana gelir. Hijyen ve temizlik açısından yetersiz otel, yatakhane, yurt, apartmanlar gibi toplu yaşam alanlarında yaygın olarak görülürler. Tahtakurusu istilasının göstergeleri yatak, duvar, perde ve açık renk yüzeylerdeki kan lekeleri gibi gözüken dışkılarıdır.

 

Tahtakurusunun Zararları

Tahtakuruları insanlar uyurken beslenir. Isırıkları acı vermez ama ciltte kırmızı lekelere yol açar. Tahtakurularının herhangi bir hastalık taşıdıkları bildirilmemiş olsa da ısırıkları cilt tahrişlerine, psikolojik etkilere ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Isırıklar şiddetli kaşıntı hissi verdiğinden, aşırı kaşımayla cilt sorunu veya iyileşme sonrası iz kalması sorunları yaşanabilir.

 

Evlerimizi Nasıl İstila Ederler?

21-28 °C sıcaklıkta ve yüksek nemde gelişen tahtakuruları evlerimize, özellikle nemli bölgeler (mesela su tesisatının geçtiği odalar) ile bu bölgelerin yakınlarındaki yarık ve çatlaklardan girerler. Ayrıca tahtakuruları bir tür “otostopçu” sayılırlar. Çünkü genellikle evlerden, apartmanlardan, otel odalarından eşyalar ve bagajlarla birlikte de taşınırlar.

Evlere sızan tahtakuruları yatakların dikiş yerleri, yatak çarşafı katları, somya kenarları, yatak altları, döşemeler ve mobilya aralarına yerleşirler. Resim çerçeveleri, soyulmuş duvar kağıtları ve tavanlardaki yarık ve çatlakları bile yuva edinirler.

Popülasyonları arttıkça, özellikle yatak odaları başta olmak üzere insanların uzun süreler geçirdikleri odalardaki kapı kasalarının arkasına, pencere çerçevelerine, süslemelere, halı ve kilim kenarlarının altlarına ve hatta duvar içlerine kadar geçerler.

Müşteri İletişim Formu

Tahtakurusu Nerelerde Aranmalıdır?

Bir binada tahtakurusu istilasıyla karşılaşılırsa öncelikle o binanın yakınlarında veya içinde kırlangıç/yarasa araştırması yapılması gerekir. Eğer kırlangıçların/yarasaların varlığı tespit edilirse derhal uzaklaştırılmaları sağlanmalıdır.

Çok katlı binalar ve apartmanların herhangi bir bölgesinde tahtakurusu istilası söz konusu olduğunda, henüz istila edilmemiş bile olsa, istila merkezine yakın odalar ve özellikle su tesisatının geçtiği mekânlar uzman gözüyle taranmalıdır. Çünkü çok küçük boyutları nedeniyle bazı önemli tahtakurusu barınaklarının veya yumurta gruplarının gözden kaçırılması çok kolaydır. Bu durum istilaların sürekli tekrarlanmasına yol açar.

İstila çok şiddetliyse yatak odalarındaki yatakların dikiş yerleri dikkatle incelenmeli, yatakların sökülmesi dahil titiz inceleme işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca tahtakurusu girişine fırsat verecek kumaş örtülerin ve kutuların altları da gözden geçirilmelidir.

Öte yandan tahtakuruları yatak içlerinde saklanıyorsa diğer odalara yayılmaları daha uzun süreceğinden, köklü tedbirler almak için zaman kazanılmış olur. Bu doğrultuda yataklar ile sandıkları destekleyen suntaların da alandan uzaklaştırılarak incelenmesi gerekir.

 

ISS, Tahtakurusu İlaçlama Uzmanıdır

Yukarıda sayılan bütün nesnelerin ayrıntılı incelemesini tamamlayan ISS Haşere Kontrol ekibi, yatak başlıklarının arkasındaki tüm yarık ve çatlakları, pencere ve kapı çerçevelerini, süpürgeliklerini, pervazları, halı altlarını, insan sağlığına ve çevreye saygılı ürünlerle ilaçlar. Yataklar ve diğer mobilyaların depolandığı alanlar da tahtakurusu ilaçlama işlemine tabi tutulur.

Modern ilaçlama şirketi ISS’in uzman ekibi panel katmanlar arasındaki boşlukları, duvara asılı tablolarının arkalarını, diğer mobilyaları titizlikle inceler, vakumlanmasını sağlar ve tahtakurusu ilaçlama işlemini uygular. Şiddetli tahtakurusu vakalarında, bu haşerelerin girişine fırsat verme potansiyeline sahip pervaz ve panellerin tamamen sökülmesi, ISS ekiplerinin en etkili tahtakurusu ilaçlama uygulamasını gerçekleştirebilmesi için uygun ortamın hazırlanması, tahtakurusu ilaçlama işleminin verimli olması bakımından tarafımızdan önerilir.

ISS ilaçlama ekibi en ufak açıklıkları bile ilaçlar ve ev sahiplerine bu açıklıkları dolgu maddesi ile kapatmalarını önerir. ISS ekibi ayrıca su tesisatına yakın yerlerdeki boşlukları matkapla büyüterek kalıcı tahtakurusu ilaçlama uygular ve uygulama tamamlandıktan sonra açılan bu deliklerin kapatılmasını sağlar.

ISS Haşere Kontrol’ün uzman ekibi, yatak altlarına, çekmece arkalarına, perdelerin ve elbiselerin aralarına, yatak ve mobilyaların arkasındaki süpürgeliklere, kısacası tahtakurusu yumurtaları ile erginlerinin bulunabileceği bütün alanlara en uygun biyosidal ürün ile müdahale eder.

Bütün bu uygulamalar ve tahtakurusu ilaçlama işlemleri istilaya uğramış olan mekânı tahtakurusundan arındırır. Bununla birlikte ISS Haşere Kontrol bu mekânın yakınındaki bütün odaların aynı uygulamaya tabi tutulmasını önerir. Böylece tahtakurusunun yayılması kesinlikle önlenmiş olur.

ISS Haşere Kontrol ekibi uygulamanın üzerinden üç ila beş gün geçtikten sonra söz konusu mekânların gözlem ve incelemesini yapar.

 

Sizin Yapmanız Gerekenler

ISS Haşere Kontrol ekibinin mekânınıza girmesi ile tüm çarşaf, nevresim, yastık ve yastık kılıflarını ağzı kilitli plastik poşetlere koyarak kaldırınız. Bu tür tekstil ürünleri sabun ve sıcak suyla yıkanmalı ve kullanma talimatlarında izin verilen en yüksek ısıda 1 saat boyunca kurutulmalıdır. Yıkanması mümkün olmayan diğer eşyalarınız için de en yüksek ısıda kurutma işlemi uygulamalısınız. Yıkama, yıkama mümkün değilse en yüksek ısıda kurutma işlemi, yatak altlarında sakladığınız diğer her malzeme için şarttır.

FM ISS Yolu

224x100_FM
Mülkiyet hizmetlerimiz ve kapasitemiz hakkında detaylı bilgilere hizmet broşürümüzden ulaşılabilir.
Broşürü okuyun

İletişim

224x100-contact
Hizmetlerimiz hakkında herhangi bir sorunuz olması durumunda satış ekiplerimizle iletişim kurun. Global ve yerel satış satış kontaklarımızı görüntülemek için lütfen aşağıdaki link’e tıklayın.

Bize ulaşın

Bloğumuzu takip edin

224px100px_traineeblog
Tesis yönetimi endüstrisi ve dış kaynak kullanımının geleceği hakkında fikir edinin. Bloğumuzda her hafta yeni ve düşündürücü paylaşımlar yer alıyor. Tartışmalarımıza siz de katılın!


Bloğumuzu okuyun